furniture catalog00028

Koltuk nasıl tamir edilir

Beykent ve Beylikdüzü ilçesine özel İstanbul ili her ilçesine koltuk tamiri koltuk döşeme ve ücretsiz koltuk tamiri keşifi yapıyoruz.Hanelerimizin başköşesinde olmazsa olmaz mobilyalarımızdan olan koltuk takımlarımız giderek eskimeye ve deforme olmaya mahkumdur. Günümüz malzemelerinin belli bir kullanım ömrü vardır.

Standart bir koltuk takımında averaj (kullanıma bakılırsa değişmekle beraber) 4-5 sene sonrasında kumaş veya ciltlerin değişmesi süngerlerin de yenilenmesi gerekmektedir.

Koltuk tamiri evvela koltukların topyekün sökülmesiyle başlamış olan bir süreçtir. Daha önceki kaplaması ve süngerleri sökülen koltukların iskelet denetimü gerekiyorsa iskelet sağlamlaştırılmasıyla devam eder.

İskeleti sağlamlaşan koltukların lastik kolonları yenilenir ve süngerleri (beyazlanması) iskelete kurulur. Süngerlerin üzerine 60 gr’lık elyaflar yapıştırılarak kumaş ile sünger arasında yumuşak bir yüzey ele geçirilir.

Beyazlanması sonlanmış koltukların daha önceki kumaşları dikiş yerlerinden sökülerek yeni kumaşlar için kalıp olarak kullanılır. Burada dikkat edilmesi şart olan nokta eski kumaşların kullanımdan dolayı bollaşabileceği ve yeni kalıbında haddinden büyük olmasını sağlayabileceğidir. Buda kaplamanın bolca olmasına ve dikiş yerlerinin kaymasına kapı aralayabilecek bir hatadır. Bu ince ayrıntıya dikkat edilerek çıkan kalıp koltuklarınıza birebir uyacak ve orjinal görünümüne kavuşacaktır.

Koltuk tamiri yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi de kumaş seçimidir. Neticede kumaş ücrete tesir eden yegane unsurlardan birisidir. Hal böyleyken metre başına 5 lira 10 lira kar etmek yerine ucuz ve garantisiz kumaşlar seçilebilir. Bu da işçilik ne kadar mükemmel olursa olsun koltukların bir kaç ayda perişan bir hal almasına kapı aralayabilir.

Burada püf nokta şudur. Koltuk takımları 2-3 ayda bir onarılan mobilyalar değildir. İyi bir işçilik ve malzemeyle alana kazançlan koltuğun asgari 5-7 yıl ömrü vardır. (Daha kaliteli malzeme ile bu müddet 10 + yıla dahi çıkabilir.) bundan dolayı yapılacak onarım işlemlerinde 200-300 TL benzer biçimde ücret farklarına takılmamalı ve garantili seri imalatı ve satışı olan sünger ile kumaşlar seçenek edilmelidir. Bu size uzun vadede kazanç getirecek ve verdiğiniz paranın karşılığını almanızı ele geçirecektir.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir